Néhány évvel ezelőtt a Samsungnál úgy döntöttek véget vetnek a készülékek közötti átláthatatlanságnak és a Galaxy S, valamint a Note sorozat mellé létrehozták a Galaxy A, C és J szériákat. Az Alpha sikerén felbuzdulva, 2015-ben megjelentek az első Galaxy A mobilok, fém házzal. Ezek közül csak kettő (A3 és A5) volt nálunk is hivatalosan beszerezhető. A középkategóiában nagy sikernek örvendtek, így nem volt kérdéses, hogy jön a folytatás.A következő év elejéig kellet várnunk, immár üveg külsővel és némi ráncfelvarrással, megérkeztek a sorozat 2016-os tagjai. Hivatalosan csak a legkisebb (A3 2016) és a középső (A5 2016) modell elérhető nálunk, de egyes webáruházak kínálatában a Galaxy A7 2016 is megvásárolható. 2017 januárjában már IP68 minősítéssel jött a vérfrissítés, sokkal jobban lekerekített élekkel és a specifikációk terén sem lehetett okunk panaszra. Most ismét eltelt egy év. Teljesen megújulva érkezett a folytatás, a Galaxy A8 és Galaxy A8 Plus. A dél-koreai cégnél úgy gondolták kicsit változtatnak a számozáson, mostantól nincs A3 és A5.
Külső
Nem a név az egyetlen amiben nagyon hasonlítanak az újdonságok a Galaxy S8 és S8 Plus-ra. Az előlap is hasonló kialakítást kapott, de a kávák már valamivel vastagabbak. Ahogy elsőre megfogtam a készüléket, rögtön a Galaxy S8 jutott eszembe, minden bizonnyal ez volt a célja a Samsungnak is.
Az 5,6 hüvelykes kijelző az előlap 75 százalékát fedi le, felbontása 1080 x 2220 pixel, a képarány 18,9: 9-es és szintén az Infinity Display fantázianevet kapta. Super AMOLED panelról beszélünk a pixelsűrűség 441 ppi, ami átlag felettinek mondható. Az előlapról eltűnt a home gomb és kapacitív társai is, helyette a kijelző alsó részében van egy keskeny sáv és így navigálhatjuk a készüléket.Elől kettő szelfikamerát is találunk, amik a beszédhangszórótól jobbra helyezkednek el. A másik oldalon a közelség érzékelő, és LED állapotjelző kapott helyet. A már megszokott módon a bekapcsoló gomb a ház jobb oldalán található és az elődhöz hasonlóan a külső hangszóróra egy picivel felette bukkanhatunk rá. Az ellentétes oldalon a hangerő szabályzók és egy micro SIM foglalat van. Talán az első negatív tapasztalt itt ért. Tok nélkül használtam a mobilt és engem nagyon zavart, hogy minimálisan, de a bekapcsoló és hangerő szabályzó gombok mozognak. A többség nem feltétlen fog találkozni ezzel a „problémával” mivel úgyis tokban tartja majd a telefont.Az energia USB Type-C porton keresztül áramlik a készülékbe, mellette pedig a jó öreg jack csatlakozó. Fent egy újabb apró tálca, amibe micro SIM-et és micro SD kártyát helyezhetünk. A hátlapról már nem lehet ennyit beszélni, közvetlenül a Samsung logója felett az ujjlenyomat olvasó, ami szerencsére már sokkal jobb helyre van pozicionálva, mint a Galaxy S8 esetében. Felette a 16 megapixeles főkamera, egy LED vaku társaságában.Nálunk egy dual SIM-es variáns járt, ez a szokott módon fel is van tüntetve a hátlapon. Az újdonság IP68 minősítéssel rendelkezik, tehát por és víz álló, nem okoz neki gondot ha 1,5 méter mélyen vagy fél órán keresztül áztatjuk.
Hardver
A készülék dobozán feltüntetett specifikációk láttán elég korrekt kis telefon az A8, a csomagolásban mélyén egyébként a rengeteg papír mellet, egy gyorstöltő adapter, a hozzá való adatkábel és egy vezetékes headset bújik meg. A mobil 64 bites Exynos 7885 lapkakészletet kapott, ez a chip kettő darab 2.2 GHz-es Cortex-A73 és hat darab 1.6 GHz-es Cortex-A53 magokból tevődik össze.A grafikai számításokért Mali-G71 GPU felel. Mostanában megszokhattuk, hogy a középkategóriában is összefuthatunk a 4 GB belső memóriával, erre remek példa az Galaxy A8 is. Azért megjegyezném, hogy a nagytesó már 6 GB RAM-al rendelkezik, viszont a Galaxy A8 Plus hazánkban nem lesz hivatalosan megvásárolható, de biztos találkozhatunk vele pár webshop kínálatában. A belső tárhely mérete 32 GB, ebből kicsivel több mint 24 GB áll rendelkezésünkre az első bekacsolást követően.A felsorolt hardveres összetevők bőven megállják a helyüket a mindennapi használat során. A készüléket nagyjából két hétig nyustöltem, volt amikor 3-4 napig folyamatosan ment kikapcsolás nélkül. Ilyenkor már előfordult, egy-egy pici akadás, de ez újraindítással kiküszöbölhető. Hosszasan kilehetne térni milyen adatkommunukációs lehetőségek rejlenek a Galaxy A8-ban, de szerintem bőven elég annyi, hogy van Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS és NFC.
Szoftver
Nem lett volna fair a Galaxy S8 és Note 8 tulajokkal szemben ha Oreóval érkezik az eszköz, így Android 7.1.1-el kell beérnünk. A kezelőfelület Samsung Experience jelenlegi legfrissebb változata.
Első nap találkoztam egy olyan szoftveres hibával, hogy azt gondoltam hibás készüléket kaptam. A kamera app többszöri próbálkozásra sem akart elindulni, mindig visszadobott a menübe. Egy újraindítássál sikerült ezt orvosolni, de ez számomra elég negatív élmény volt. A továbbiakban nem jött elő ez probléma, igaz a tesztidőszak alatt egy szoftverfrissítés is érkezett a mobilra.Ahogy fentebb is írtam, ha több napig folyamatosan megy a telefon előfordulnak, apróbb bizonytalanságok a szoftvert illetően, de erre szerintem nem kell hibaként tekinteni.
Kamerák
Az előlapon 8+16 megapixeles modulok dolgoznak, f/1.9. rekeszértékkel. Válthatunk a két kamera között, egyik 76 fokos, míg a másik 85 fokos látószöggel rendelkezik. Az utóbbi alkalmas csoportos szelfik készítésére. A hátlapi kamera 16 megapixeles, optikai képstabilizátor nincs, van autófókusz, LED vaku és a rekeszérték már f/1.7-es.
Sajnos a 4K felvétel kimaradt a repertoárból, a Galaxy A8 csak Full HD-ban tud rögzíteni. Az előlapi modulok képminősége átlagosnak mondható. Van portré mód is, ilyenkor a háttér elmosódik.
A hátlapi modulnál több felvételnél is megfigyelhető, hogy a kép éleinél vagy a sarkoknál – ez változó – nem olyan szép az eredmény. Viszont egy átlagos felhasználónak bőven megfelelő. A videózás során semmi zavaró tényezőt nem tapasztaltam, a minőség középszerű, egyetlen negatívum (már akinek) a 4K hiánya. A képeket teljes felbontásban innen tudjátok letölteni.
Akkumulátor
Sok készülék sarkalatos pontja az akkumulátor. A Galaxy A8 pont azt adja amit a többség elvár, tehát egy napos üzemidőt. Persze mindezt normál használat mellett, nagyobb energiaigényű appok futtatása során előbb elfárad. Ha nincs szikrázó napsütés és nem kell a maximális fényerő, energiatakarékos módot is bekapcsolsz, akár a két nap is könnyen kisajtolható a telepből.Az Always on Display kikapcsolásával sokat megspórolhatunk, nekem egy éjszaka alatt ez 9 százalékot jelentett. Egyébként már az alap töltés is elég gyorsnak mondható. Nagyjából 40 százalékon volt a telefon reggelente, de a gyorstöltésnek köszönhetően fél óra alatt 80 százalék fölé csúszott fel. Ez pedig munka előtt elég jól jött.
Összegzés
Szerencsére épp volt nálam egy Galaxy A5 (2017) így lehetőségem volt összemérni a két ketyerét. Mindennapi használat során a Galaxy A8 hajszálnyival gyorsabb az elődjénél, ebből a szempontból nem éri meg váltani. Az új dizájn viszont mindenképp szemrevaló, ami sokakat fog a készülék megvásárlására csábítani. A leírt hibák nagy része egy szoftverfrissítéssel javítható.A telefon már 128 ezer forinttól beszerezhető, de ennyi pénzért ne számítsunk gyári garanciára. Egyes üzletekben akár 160 ezret is elkérnek érte, de ennyit nem ér. A kezdő árat is sokallom, hiszen a Huawei P10, a Honor 8 Pro és az LG G6 is olcsóbban megkaparintható. Persze a Samsungnál nem újdonság, hogy egy friss masina túl van árazva. A Galaxy A8 egy nagyon jó kis telefon, de hacsak éppen nem törted rommá a mobilod és az A széria újdonságára pályázol én várnék a megvásárlásával.