
Akik csatlakoztak tegnap a „One More Thing” eseményhez, láthatták és hallhatták milyen újdonságokkal állt elő az Apple. Betekintést nyerhettünk a Mac-ek új generációjának világába és kifejlesztettek egy minden eddigi technológián felülkerekedő chip-et, az M1-et, valamint a macOS legújabb verzióját a Big Sur-t.
Az M1 egy olyan áttörést jelentő technológia, amely arra törekszik, hogy vezető teljesítményt biztosítson amellett, hogy közben energia hatékonyság szempontjából is jól bizonyít. Eddig minden Mac készülék több chip-pel rendelkezett, hogy az összes funkcióját elérhetővé és működőképessé tegye. Most mindez egy chip-ben található meg, így egyszerűséget adva tervezésnek és elképesztően kiegyensúlyozott teljesítményt biztosítva a felhasználónak.
A 8 magos processzor a fejlett teljesítményéről és hatékonyságáról adott tanúbizonyságot és ezt a magas teljesítményt nagyon alacsony energia igénnyel tudja biztosítani. Ha wattonként nézzük a teljesítményt, akkor a világ eddigi legjobb processzorának mondhatjuk, mindössze egy negyede annyi energiát használva, mint más készülékek chip-jei. Hasonló teljesítményt biztosít a grafikus kártya is, ami az eddigi technológiához hasonlítva a világ leggyorsabb integrált GPU-ja.
Ehhez az új hardverhoz új operációs rendszer kialakítására is gondolt az Apple csapata, ez pedig a macOS Big Sur. Ez az eddigi leggyorsabb macOS, az applikációk rájuk kattintva azonnal megnyílnak, az OS rögtön reagál a MacBook Air vagy Pro felnyitásnál és majdnem 2x dinamikusabban futnak rajta a programok.
Három új készülék kerül piacra ezekkel az újításokkal: MacBook Air, Macbook Pro és Mac mini.
MacBook Air talán a legkedveltebb készülék a felsoroltak között, egyszerű vékonyított és fehér tervezéssel. Az új technológiának köszönhetően 3,5x gyorsabb processzor működést és 5x gyorsabb grafikus kártya teljesítményt biztosít, így lehetővé teszi hogy zökkenőmentesen haszáljuk munkánk vagy akár szórakozásunk során.
Mostantól nem jelent problémát a képek illetve videók szerkesztése, azok exportálása vagy videójátékok futtatása magasabb beállításokon. Összehasonlítva egy magasabb színvonalú Windows laptopokkal, az új MacBook Air 3x gyorsabb teljesítményt mutat. Gyorsaságát nemcsak a már említett technológiának köszönheti, de a fejlett SSD tárhelynek köszönhetően probléma és megakadás nélkül nyit meg nagy felbontású képeket vagy más fájlokat.
Akármennyire is furcsa, de ez a készülék ventilátor nélkül képes ily módon működni, teljesen hangtalanul. Elődjéhez képest órákkal tovább bírja töltés nélkül (18 órás üzemidőről beszéltek a bemutatón) és sokkal csendesebben is működik. Itthon 429.990 Ft-ot kérnek majd a belépő modellért.
A Mac mini sokoldalúsága mindannyiunkat lenyűgöz, nemcsak letisztult kinézetében, de teljesítményében is. Egy átlagos Windows készülékhez képest körülbelül tizednyi nagyságú, de legalább 5x jobb működést biztosít. Az előző verzióhoz képest az új Mac mini 3x gyorsabb CPU és 6x gyorsabb GPU teljesítményt nyújt.
A hátlapon Ethernet, Thunderbolt/USB 4, HDMI 2.0, USB-A és 3.5 mm fejhallgató csatlakozó is található. Az előző generációhoz képest az új Mac mini 100 dollárral olcsóbban kapható, azaz mindössze 699 amerikai dollár értékben kerül piacra. Hazai ára: 309.990 Ft
A 13 inch-es MacBook Pro kategóriájának legkedveltebb tagja. Elődjéhez hasonlítva processzor teljesítménye 2,8x erősebb és gyorsabb, míg a GPU 5x jobb eredményeket mutat. Ha ezt összehasonlítjuk az idei év legkedveltebb Windows lapotopok teljesítményével, a versenyt a MacBook Pro nyeri 3x erősebb eredményekkel.
Az új chipnek köszönhetően igazi üzemidő-bajnoknak számít majd a Mac-ek körében, akár 20 órát videólejátszástis kicsikarhatunk belőle. Még egy pozitív tulajdonsága, hogy két darab Thunderbolt/USB 4 csatlakozóval rendelkezik, így még több periféria eszközt tudunk hozzá csatlakoztatni.
Ez a készülék az eddigiekhez hasonlítva a legmagasabb árcédulával rendelkezik. Itthon 549.990 Ft-ot kérnek érte, de meg kell hagyni, hogy nem akármilyen technológiát adnak cserébe.
Az új Mac-ek már rendelhetőek és November 12-től lesznek megvásárolhatóak.