Galaxy S9 teszt – A mobilos kamerázás forradalma

A Samsung Galaxy S szériájának története 2010-ben a Galaxy S bemutatásával vette kezdetét. Ennek ellenére a többség emlékezetében leginkább a 2011-ben megjelenő Galaxy S2 hagyhatott maradandó nyomot. Ami egy olyan jó konstrukció volt, hogy még manapság is bele lehet futni egy-egy tökéletesen működő darabba. Ezt követően sorra kapta minden esztendőben a vérfrissítést a széria.

Elképzelhetetlen mennyiségű pénzt és rendkívül sok pozitív elismerést zsebelt be a dél-koreai cég. Ami egészen odáig vezetett, hogy mára a Samsung ül a mobilpiac képzeletbeli trónján, hiszen évről-évre ők adják el a legtöbb okostelefont. Talán az egyetlen negatív visszhang a Galaxy S6 mobilok megjelenését követően érte a céget. Mivel kimaradt a microSD kártyás bővíthetőség és a Galaxy S5-el ellentétben nem volt vízálló a készülék. Ezt a “hibát” már a Galaxy S7 és S7 edge-nél nem követték el.Az előző évben bemutatott Galaxy S8 széria egy teljesen megújult külsővel érkezett, az előlapon minimális kávákkal és a négy sarokban lekerekített, Infinity Display névre keresztelt megjelenőtővel. Sejthető volt, hogy idén a külsőhöz nem igán fog nyúlni a Samsung. Azért a kijelző körüli keretből sikerült lefaragni egy kicsit. A Galaxy S9 és S9 Plus hozta a tőle elvárható teljesítmény növekedést, de most leginkább a kameráké a főszerep.

Külső

A formatervet illetően jelentős változást nem tapasztaltam mikor kivettem dobozából a Galaxy S9-et. A csomagolásban használati utasítás, sim tű, két féle adapter, gyorstöltő a hozzá tartozó kábellel és AKG füles található. Ahogy megfordítottam, a telefont hátoldalon már egyből szembetűnt az ujjlenyomat olvasó kamera alatti elhelyezkedése, ami a használat során sokkal jobban kézre esik. Az azonosítás is tökéletesen működött, egy alkalommal sem fordult elő, hogy nem sikerült  volna neki beolvasni az ujjlenyomatom. A kamera mellett, jobb oldalt a vaku és a pulzusmérő helyezkedik el. A mobil elején lévő 5,8 hüvelykes kapacitív SUPER Amoled panel 16 millió szín megjelenítésére képes, 18,5: 9-es képaránnyal rendelkezik, maximális felbontása pedig 1440 x 2960 pixel. A Galaxy S8-hoz képes nőtt a képernyő/test arány, ami ez esetben 83,6%-os, így egy 84,8 cm² felületet tapicskolhatunk a rajta lévő nyomásérzékeny gombokkal együtt.

A panel felett láthatjuk az előlapi kamerát és a retina szkennert valamint a beszédhangszórót, ami az egyik sztereó hangszóróként is üzemel. A készülék felső oldalán helyezkedik el a SIM tálca, a felület legszélén pedig az antennacsíkokat láthatjuk. A bal oldalon a hangerőszabájzó és a Bixby gombja, jobb oldalt pedig a bekapcsoló és képernyő lezáró funkcióval rendelkező gomb kapott helyet. Alul van a másik hangszórója a mobilnak, az AKG által fejlesztett két egység nagyon ütős hangzásra képes. Tőle balra van az USB Type-C csatlakozó és itt lent találhatjuk meg a 3,5 mm-es jack kimenetet valamint a másik két antenna csíkot. A dél-koreai gyártó egy 147,7 x 68,7 x 8,5 milliméteres méretekkel rendelkező 163 g súlyú gyönyörű készüléket hozott össze. Anyaghasználat terén az árhoz méltó prémium kategóriát kapjuk, elől és hátul Gorilla Glass 5 üveg gondoskodik a védelemről, oldalt pedig alumíniumból készült az eszköz és még az IP68 minősítés is megmaradt. Fogása nagyon kellemes, megjelenése elegáns és szemmel láthatóan egy minőségi darabról van szó.

Hardver

Az elsőre minimálisnak tűnő fizikai változtatások ellenére belül jelentős előrelépések tapasztalhatóak a hardverek terén. A Galaxy S9 Snapdragon 845 és Exynos 9810 processzorokkal szerezhető be, a hazánkban megvásárolható modellekben az utóbbi található. A mesterséges intelligenciával rendelkező lapka ezúttal is Octa-Core, ami 4 db maximálisan 2,7 GHz-es órajelű Mongoose M3 és szintén 4 x (max) 1,8 GHz órajelen ketyegő Cortex-A55 magokból áll. Az Exynos 9810-nek köszönhetően az elődhöz képest megduplázódott az egymagos teljesítmény, míg a többszálas feladatvégzés során 40%-os előrelépés tapasztalható. A grafikus teljesítményről egy Mali-G72 MP18 GPU gondoskodik, melynek teljesítőképessége 20%-al több mint az S8 szériában található Mali-G71 grafikus gyorsítónak.

Ellenben egy picit jobban érezhetjük, hogy melegszik a készülék, játék vagy benchmark applikáció futtatása során. A rendszermemória ezúttal is maradt 4 GB, de már LPDDR4X szabvány. A nálunk lévő Dual Sim-es teszt készülék UFS 2.1-es 64 GB háttértárral rendelkezik, mely szükség esetén 400 gigabájtig memóriakártyával bővíthető, de ekkor a másik sim foglalatról le kell mondanunk. Persze 128 és 256 GB-os változatot is beszerezhetünk amennyiben azt megengedhetjük magunknak. A mobilnak adatkommunikáció terén sem kell szégyenkeznie, a 4G/LTE és WiFi (2,4/5 GHz), NFC  kapcsolatok egyértelműen adottak.

Szoftver

Bár az Android már 8.1-nél jár, de a mobil csak a sima 8.0 verzióval jött. Mondjuk amilyen gyorsan halad a Samsung az Oreo frissítésekkel, ez talán annyira nem is meglepő. A kezelőfelület Experience 9.0, túl nagy változásokat nem veszünk észre az előző verzióhoz képest, a megjelenés szinte teljesen ugyanaz. A billentyűzet terén van egy kis eltérés, egy külön eszköztárat hoztak létre, ahonnan emojoikat, gifeket és matricákat tudunk előbányászni.

A rendszer tökéletesre van csiszolva, sehol egy akadás, villám gyorsan fut az Andorid a Galaxy S9-en. Továbbra is szinte szabad kezet kapunk a testre szabhatóságot illetően, temérdek téma, widget és beállítás áll rendelkezésünkre. Variálhatjuk a virtuális kezelőgombokat, állíthatunk a felbontáson, a képernyő színtartományának telítettségén is. Ez persze a rendszer jellegéből adódóan már nem új keletű dolog.

Kamerák

A kamerákat tényleg újragondolták a Samsungnál, hiszen ezen a vonalon van a legnagyobb előrelépés az új zászlóshajókat illetően. A dual pixeles modul továbbra is villámgyorsan fókuszál. A hátlapon a S9 esetében egy darab 12 megapixeles egységet találunk, a világon először állítható rekeszértékkel. Leegyszerűsítve ez annyit takar, hogy a rendelkezésünkre álló fényviszonyok tekintetében változtathatunk az apertúrán, f /1.5-nél sokkal több fényt kap a lencse, így éjszaka vagy alacsony fényviszonyok mellett is kiváló képeket lőhetünk. Nappal az f /2.4-nek vehetjük hasznát, jóval részletesebb képet hozhatunk össze. Gyakorlatilag a dolog úgy működik mint az emberi szem pupillája, világosban összehúzódik, sötétben pedig kitágul.

Automatikus beállítások mellett a készülék magától vált a lehetséges két variáció között, de professzionális módban mi is módosíthatunk rajta. Ha pedig még ez kevés lenne, rendelkezésünkre áll egy LED vaku is. Videofelvétel során maximálisan 4K felbontást kapunk 60fps mellett, de számos variáció közül választhatunk még. Ami érdekes és a bemutatón is kiemelték az a szuper-lassítás. Ebben az esetben a készülék közel 1000 képkockát készít másodpercenként, de sajnos csak HD felbontás mellett. A Sony már előző évben villantott ezzel, most pedig tovább mentek és az Xperia XZ2 és XZ2 Compact már Full HD-ban is tud szuper-lassított felvételeket készíteni. Elég látványos videókat kreálhatunk, viszont rendkívül sok fényre van szükség és az sem mellékes, hogy nagyon stabilan kell tartani az eszközt.

Az előlapi kameráról már nem lehet ódákat regélni. A felbontása maximum 8 megapixel, jár mellé autófókuszt, HDR, de a LED villanó sajnos lemaradt. Ha sötétben lőnénk egy szelfit a készülék azért rásegít, a képernyő teljes egészében fehérre vált maximális fényerő mellett. Videót akár QHD felbontásban is készíthetunk, ilyenkor nincs szoftveres képstabilizáció, de alacsonyabb felbontásban nem maradt ki a repertoárból. Aki nem lenne elégedett a magáról készített szelfivel, a számos szépítési funkció közül biztosan talál olyat, amivel vállalható lesz a kép.

Az ar-emoji is az újdonságok sorát bővíti, ez egy rövid időre biztosan leköti a többséget, de ezt követően hamar feledésbe merül. Létrehozhatjuk saját külsőnkre formált emoji-kat, ami az arcmimikáinkat tudja utánozni, de nagyon érezhető, hogy ez a dolog még gyerekcipőben jár. Egy ilyen emoji elkészítése után többféle gif képet is létrehoz a rendszer, amikkel leginkább az ismerőinket kergethetjük az őrületbe.

Akkumulátor, üzemidő

Sajnos az akkumulátor terén nem történt előrelépés az elődmodellhez képest, a telefon egy beépített 3000 milliamperórás teleppel rendelkezik. Visszafogott nyomkodás mellett az egy napos üzemidő továbbra is garantálható. Viszont ha aktívan használjuk a mobilt, igencsak elfáradhat a nap végére. Sokat lehet spórolni az Always on Display kikapcsolásával, ez egy nap akár +10-15 százalékot is jelenthet. Ha lemerült az eszköz, USB C porton keresztül ejthetjük meg a töltést, ami már alapesetben elég gyorsnak mondható. Ha idő szűkében lennénk válthatunk gyorstöltésre is, itt nagyjából 45 perc alatt 30 százalékról 85 százalék fölé csúszik a töltöttség.

Csúcsmobil révén a vezeték nélküli töltés is adott, de az ehhez szükséges töltő padot külön kell megvásárolni. Már a megjelenést megelőző pletykák során világossá vált, hogy az akkumulátor kapacitása nem fog változni. Az új Exynos lapkának valamivel kevesebb energiára van szüksége, ettől persze csodára nem is számítottunk. Valószínűleg a Note 7 kínos beégését követően nem mertek nagyobb akkut rakni a mobilba. Így ebből a szempontból továbbra is a Mate 10 Pro viszi a prímet a felső kategóriában.

Összegzés

Negatívumként leginkább a változatlan akkumulátor kapacitást emelhetnénk ki. Az előző évben bemutatott dizájn még most is megállja a helyét a piacon. A külsőt érintő nagyobb módosításokra inkább jövőre lehet számítani. Nálam nem jelent nagy gondot, ha egy telefon jó pár grammal többet nyom mint az átlag. A Galaxy S9-nek sikerült egy kicsit híznia az elődhöz képest, annak ellenére, hogy szinte megegyező méretekkel rendelkezik.

A készülék és a rajta futó rendszer tökéletesen van optimalizálva, ezen a téren sem panaszkodhatunk. A telefon magától jelzi ha piszkos az ujjlenyomat-olvasó vagy éppen vízcsepp, egyéb más szennyeződés került a kamera plexire. Az ujjlenyomat-olvasó és a retina szkenner villámgyors. Ha nagyon kötözködni akarunk, azért azt elmondhatjuk, hogy a fogyasztói árat továbbra is magasnak találjuk, mint minden frissen megjelenő Samsung mobil esetében. Olyan nagy előrelépés azért nem található benne, hogy Galaxy S8-ról vagy Note 8-ról megérje váltani, de ha az előbbieknél régebbi telefont használsz és nem sajnálsz rá 280 ezer forintot, mi nyugodsz szívvel ajánljuk neked a Galaxy S9-et.