A fülhallgatók valóban károsítják a hallásunkat?
Rengeteg időt töltünk fülhallgatók és fülbedugós eszközök használatával. Logikusan gondolkodva, ez problémát jelenthet a hallásunkra nézve. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a 80 decibelt vagy annál nagyobb hanghatásnak való folyamatos kitettség halláskárosodást okozhat, és a fülhallgatók vagy a fülbedugós eszközök könnyedén elérhetik a 100 decibelt is magas hangerőn.
De mekkora gondot jelent ez valójában? Vajon a fülhallgatóink tönkreteszik a hallásunkat? Erre a kérdésre Rick Neitzel, PhD, a Michigani Egyetem Közegészségügyi Karának környezeti egészségtudományok professzora, valamint az Apple Hearing Study többéves kutatásának vezetője adott választ. Az eredmény azonban bonyolultabb, mint gondolnánk.
Mi is az Apple Hearing Study?
Egy rövid videó az Apple Hearing Studyról!
Egy másik videó az Apple Hearing Aidről- azoknak, akiknek Airpods Pro 2 fülhallgatója van!
Az Apple a Michigani Egyetem segítségével tanulmányozza a környezeti zajterhelést. A tanulmány részeként az iPhone-használók fülhallgatóval vagy egyéb hangkészülékkel való hallgatási szokásait, valamint az Apple Watch-ok mikrofonjain keresztül mért környezeti zajszinteket figyelik.
Az adatokat a Michigani Egyetem Környezeti Egészségtudományok Tanszékének kutatói elemzik. A kutatás jelenleg is folyamatban van, és időszakosan új eredményeket közölnek. Jelenleg mintegy 180 000 résztvevője van a tanulmánynak.
Tényleg tönkreteszik a fülhallgatók a hallásunkat?
Csak egyeseknél. Neitzelt arról kérdeztem, hogy a rendelkezésére álló adatok alapján valóban a fülhallgató használata okoz-e halláskárosodást. Óvatosan válaszolt, hiszen a tanulmány még folyamatban van, de az eddigi eredmények nem tűnnek túlságosan aggasztónak a fülhallgatók és a fülbedugós eszközök vonatkozásában.
„Úgy tűnik, hogy az átlagos résztvevőink naponta körülbelül öt decibellel nagyobb terhelést kapnak a környezetükből, mint a fülhallgatóikból vagy a fejhallgatóikból” – mondta Neitzel. „Körülbelül a résztvevők 20 százaléka van kitéve olyan környezeti zajterhelésnek, ami meghaladja a Környezetvédelmi Ügynökség által ajánlott egészséges szintet. A fülhallgató vagy a fejhallgató által okozott túlzott zajterhelés csak a résztvevők 15-18 százalékát érinti.”
A halláskárosodás kockázata az idővel való zajterhelés miatt növekszik – magyarázta Neitzel. Bár néhány percnyi hangos zenehallgatás valószínűleg nem okoz hosszú távú károsodást, a tartós zajhatás egy bizonyos küszöb felett visszafordíthatatlan károkat okozhat.