TOP 5 leginnovatívabb okostelefon 2018-ból

írta: Viktor

Az elmúlt évben több olyan újítást is láthattunk ami eddig nem volt jelent a piacon. A maguk idejében korszakalkotók voltak, azóta több másik gyártó is lekoppintotta őket. Érdekes módon az ilyen innovációkat a legtöbb esetben kis kínai gyártók mutatták be, összeszedtük szerintünk melyikek voltak a leginkább meghatározóak a 2018-as évben.

1. Huawei P20 Pro

A Huawei P szériájának tavalyi csúcsmodellje 6,1 hüvelykes OLED kijelzővel rendelkezik, képaránya 18,7:9-es, felbontása pedig 1080×2244 pixel. A megjelenítő felső sávjában szenzorsziget van, azon található az előlapi kamera és az érzékelők. A lapkakészlet a nyolc magos Kirin 970, ami mellé Mali-G72 MP12 GPU-t kaptunk.A készülék 6 GB RAM-al rendelkezik, a tárhely pedig 128 GB, akárcsak a Huawei P20 esetében. A lényeget a hátul találjuk, a 40 megapixeles RBG főkamera f /1,8-as rekesszel és OIS-el, a monokróm egység felbontása 20 megapixel és van egy 8 megapixeles teleobjektív is.Ez a hármas 3x-os optikai és 5x-ös hibrid zoomal rendelkezik. Szintén adott a szuper lassítás és van jó pár AI funkciót is, ami leginkább a tárgyfelismerés során mutatkozik meg. A mesterséges intelligencia azért számos más területen is besegít, ilyen például a prediktív fókuszálás. A videózásnál is hasznos az AI és jóval kevésbé érzékelhető a kézremegés a felvétel során.

A telefon házába egy 4000 milliamperórás telepet sikerült betuszkolni, ami gyorstöltés során 30 perc alatt 58 százalékig töltődik fel. A töltést USB Type-C porton keresztül tudjuk megejteni, van kétsávos Wi-Fi, 4G/LTE, Bluetooth 4.2 viszont a jack csatlakozó lemaradt. A hátlapi hármas kamera miatt anno a Huawei P20 Pro egyedülálló volt a piacon, ez és az AI funkciók sokasága miatt került fel a mobil a listára.

 

2. Vivo Nex/Vivo Nex S

A Vivo NEX és Vivo Nex S 91,24%-os képernyő-test aránnyal rendelkezik. A Vivo-nak sikerült a kávákat annyira minimálisra csökkenteni, hogy még szenzorsziget sem kellett az eszköznek. Az Ultra FullView Display névre keresztelt megjelenítő egy 19.3:9-es képarányú 6,59 hüvelykes Super AMOLED panelt takar, melynek felbontása 2316×1080 pixel. A beszédhangszórót és az előlapi kamerát mindenképpen érdemes kiemelni, előbbit a Screen SoundCasting Technology nevű vívmánnyal helyettesítették, ami azt jelenti, hogy a képernyő rezegtetésével generálja a hangot.Az előlapi kamera 8 megapixeles f/2.0 rekeszértékkel, ami használat során a mobil felső keretéből emelkedik ki, leginkább a periszkóphoz hasonló módon. A hátlapon egy 12 megapixeles Sony IMX363 szenzort találunk f/1.8 rekeszértékkel és egy másodlagos (f/2.4-es) 5 megapixeles modult. A Vivo Ultimate változata Snapdragon 845 lapkával rendelkezik, amihez 8 GB RAM jár, és 128 vagy 256 GB-os tárhellyel lehet beszerezni.A Vivo NEX külsőre hasonló, de csak Snapdragon 710 processzort kapott. A belső memória 6 GB, tárhelyből pedig 128 és 256 GB-os változatok kerülnek forgalomba belőle. Eltérés még a két eszköz között a biometrikus azonosító is, ami az Ultimate variánsban a kijelzőbe van építve, a NEX-en pedig a hátlapon található. Mindkét esetben 4000 mAh-s akkumulátort kapunk, ami kifejezetten gyorsan tölthető a dobozában lévő gyári 22.5W-os kiegészítővel USB-C csatlakozón keresztül.

 

3. Oppo Find X

Az Find X-el az Oppo-nak sikerült 93,8%-os kijelző/előlap arányt elérnie. Megjelenítője körül lévő vékony keretnek köszönhetően pedig 156.7 x 74.2 x 9.6 milliméteres méretű eszköz egy egész nagy, 6,4 hüvelykes Full HD+ felbontású 19.5:9-es képarányú OLED panelt kapott. Hardveresen sem lehet panasz az Oppo Find X-re, mivel Qualcomm Snapdragon 845 rendszerchip, 8 GB RAM és 256 GB-os tároló található meg az üveg burkolat alatt.Az energia ellátásról pedig egy 3730 mAh-s akkumulátor gondoskodik. Az USB-C csatlakozón keresztül táplálható telep a Vooc Flash Charge technológiájával 5 perces töltéssel 2 óra beszélgetési időt kaphatunk. A kamerákat egy különleges megoldással varázsolhatjuk elő, mégpedig úgy, hogy a fotó applikációt megnyitva magától felcsúszik a mobil, ami körülbelül 0,5 másodpercet vesz igénybe. Mivel ujjlenyomat olvasót nem kapott a Find X, ezért az előlapon lévő 25 megapixeles modul 3D arcazonosításra is szolgál.Amint felcsúszott a készülék a hátlapon lévő kamerák is rendelkezésünkre állnak, ezek 16 és 20 megapixelesek. Android 8.1 rendszerrel és Color OS kezelőfelülettel Bordeaux Red és Glacier Blue színekben érkezett a masina. Az Oppo a  Lamborghini-vel közreműködve egy Lamborghini Edition változatot is bemutatott, ami karbonszálas hatású fekete borítású, hátlapján pedig elhelyezték az autómárka logóját és még gyorsabb töltésre képes.

 

4. Nubia X

A ZTE Nubia X előlapján lévő főkijelző egy 6,26 hüvelykes LCD panel, ami 93,6%-os képernyő/test arányt ad a mobilnak, felbontása 1080 x 2280 pixel. Ami nem mondható megszokottnak az a hátlapon elhelyezett plusz megjelenítő. Ez 5,1 hüvelykes és az előlapon lévő LCD-hez hasonlóan 19: 9-es képaránnyal rendelkezik, hátul viszont OLED panelt találunk melynek felbontása 720 x 1520 képpont.Mindkét kijelző rendelkezik beépített ujjlenyomat olvasóval, így akárhogy fogjuk az eszközt könnyedén fel tudjuk oldani. A telefonba a Qualcomm Snapdragon 845 került, ami akkor a legerősebb lapka volt a piacon. Memóriakiosztás tekintetében 6 és 8 GB RAM-al tudjuk beszerezni az újdonságot 64 GB-os vagy 256 GB-os tárhellyel, microSD bővítési lehetőség nincs.A Nubia X 93,6%-os képernyő/test aránya nagymértékben köszönhető annak, hogy a telefonnak nincs előlapi kamerája, mivel a hátlapon lévő két modul és ugyan ezen az oldalon elhelyezett másodlagos kijelző tökéletes kombó a szelfik elkészítéséhez. A fotózáshoz egy 16 megapixeles f/1.8-as rekeszértékű és egy 24 megapixeles f/1.7-es kamera áll rendelkezésünkre, adott az AI jelenetfelismerés funkció és a PDAF autofókusz is. A kétoldalt elhelyezett megjelenítők ellenére elég méretes 3800 mAh-s akkumulátort kapott a Nubia X.

 

5. Lenovo Z5 Pro GT

A Honor Magic 2-höz hasonló szétcsúsztatható dizájnnal érkezett a Lenovo Z5 Pro GT, tehát az előlapi kamerákat a hátlap felcsúsztatásával tudjuk előcsalogatni. Amint a 6,4 hüvelykes Super AMOLED megjelenítő lefelé veszi az irányt egy 16 + 8 megapixeles kamera kacsint vissza ránk. A hátlapon is kettő modult találunk, ezek 16 + 24 megapixelesek f/1.8-as rekeszértékű lencsével és kéttónusú LED villanóval.A 155,12 x 73,04 x 9,3 milliméteres mobilban a csúcsteljesítményű Snapdragon 855 lapka mellett 12 GB RAM-ot találunk, illetve a tárhely sem mondható mindennapinak, mivel ebből 512 GB-ot helyezett el benne a gyártó. Talán az akkumulátor lehet a gyenge pontja a készüléknek, mivel 3350 mAh-s teleppel rendelkezik a telefon, természetesen USB Type-C csatlakozón keresztül tölthetjük. A hátlap karbon mintázatot kapott, a telefon szélei pedig piros színűek.Az ujjlenyomat olvasót hiába keressük a hátlapon, mivel azt a kijelzőbe tette a gyártó. Az adatkommunikáció terén Dual 4G VoLTE áll rendelkezésünkre, ac-s WiFi és Bluetooth 5.0, NFC, de 3,5 mm-es jack nincs. Az eszköz Android 9.0 Pie rendszerrel ZUI 10 kezelőfelülettel szerezhető be. A Z5 Pro GT azért nagy újdonságokat nem hozott, de benne lévő Snapdragon 855 miatt felkerült a listánkra.