Amerikában egy gyújtogatási ügy bírósági nyilvántartásából kiderült, hogy a Google adatokat adott azokról az emberekről, akik egy bizonyos címre kerestek rá.
Kevés dologgal lepleződhetünk le olyan könnyen, mint keresési előzményeinkkel. A rendőrségnek általában külön engedélyre van szüksége ahhoz, hogy egy gyanúsított szenzitív információihoz hozzáférjen. De egy nemrégiben lezárt bírósági dokumentum megállapította, hogy a nyomozók fordított sorrendben is kérhetnek adatokat a Google-től azáltal, hogy arra kérik tegyen közzé minden adatot azokról a személyekről akik bizonyos kulcsszavakra kerestek rá adott időben, nem pedig egy konkrét gyanúsított keresési előzményeit kérvényezik.
R Kelly-t többszörös nemi erőszakkal vádolják, az ő munkatársa Michael Williams, akit augusztusban a rendőrség letartóztatott, mert állítólag felgyújtotta a tanúk autóját. A nyomozók azokról a felhasználókról kértek be információt, akik a lakóhely címére kerestek rá a gyújtogatás előtti napokban.
A júliusi bírósági beadványt kedden, október 6-ikán lezárták Williams ügyében. Robert Snell, a Detroit News riportere tweetelt a bejelentésről, és képeket osztott meg a bírósági dokumentumokról.
https://twitter.com/robertsnellnews/status/1313561159941881862
A hivatalos iratok azt mutatják, hogy a Google megadta azoknak az embereknek az IP-címét, akik a gyújtogatás áldozatának címére kerestek rá. A nyomozók így hozzájutottak telefonszámokhoz, ezt követően a telefonszám-nyilvántartással pontosan meghatározta Williams készülékének helyét a gyújtogatás közelében.
Az eredeti Google-hez küldött végzés továbbra is titkosított, viszont a napvilágra került jelentés egy újabb példája annak, hogy a keresőóriás felé történő adatigénylések növekvő tendenciát mutatnak, amelyben a nyomozók a felhasználók nagy csoportjára kérnek adatokat, nem pedig egyetlen gyanúsítottra vonatkozó konkrét kéréssel fordulnak a Google-höz.
A kulcsszavakhoz kapcsolódó információ gyűjtéshez hasonló, amikor a rendőrség geográfiai adatokat gyűjt be, például adott területen és időben bejelentkezett összes eszköz információit kérik be a Google-től. A cégóriás 2018-ban 15-ször annyi kérelmet kapott a geográfiai adatok kiadására, mint 2017-ben. 2019-ben pedig 5-ször annyit, mint 2018-ban.
A Google csütörtökön közölte, hogy dolgozik azon, hogy a felhasználók pirvát adatai védve legyenek a lehető legjobban, mindeközben támogatja a bűnüldözést is.
A vállalat nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni, hogy pontosan hány kulcsszavakhoz kapcsolódó kérést kapott az elmúlt három évben a rendőrségtől.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy az ilyen jellegű információk kiadása sérti-e a személyiségi jogokat. Az Egyesült Államok törvényhozói már tettek különféle javaslatokat arra, hogy a fordított keresési engedélyeket hogyan kellene kezelni. Többek szerint sérti a polgári jogokat és illegális.