A 16 év alattiakat veszélyeztetik a platformok

Forrás: Reuters, Google

Korlátozások a közösségi médiának?

 

A Google (GOOGL.O) és a Facebookot birtokló Meta Platforms (META.O) kedden arra kérte az ausztrál kormányt, hogy halassza el azt a törvényjavaslatot, amely a 16 év alatti gyermekek számára gyakorlatilag betiltja a közösségi médiát, mondván, hogy több időre van szükség a javaslat potenciális hatásának felmérésére.

Anthony Albanese baloldali kormánya azt szeretné, ha a törvényjavaslatot, amely az egyik legszigorúbb intézkedés a gyermekek közösségi médiahasználatával kapcsolatban a világon, még a csütörtöki parlamenti év vége előtt elfogadnák.

A törvényjavaslatot a múlt héten nyújtották be a parlamentbe, és a véleményezési lehetőség mindössze egy napig volt elérhető. Google és Meta a benyújtott véleményekben arra kérte a kormányt, hogy várjon az életkor-ellenőrzési kísérlet eredményeire, mielőtt továbblépne.

Az életkor-ellenőrző rendszer magában foglalhat biometrikus azonosítást vagy kormányzati okmányokat a közösségi média életkori korlátozásának érvényesítésére.

„Ennek az eredményeknek a hiányában sem az iparág, sem az ausztrálok nem fogják megérteni a törvény által megkövetelt életkor-ellenőrzés mibenlétét vagy mértékét, illetve ennek a hatását az ausztrálokra” – mondta a Meta.

„Jelenlegi formájában a törvényjavaslat következetlen és nem hatékony” – tette hozzá.

A törvényjavaslat arra kötelezné a közösségi média platformokat, hogy vállalják a felelősséget a megfelelő életkor-ellenőrzés biztosításáért, nem pedig a szülőknek vagy a gyermekeknek. A cégeket akár 49,5 millió ausztrál dollár (32 millió amerikai dollár) bírsággal sújthatják a rendszerszintű megsértésekért.

A liberális ellenzéki párt várhatóan támogatja a javaslatot, bár néhány független törvényhozó azt veti a kormány szemére, hogy mindössze egy hét alatt próbálják átnyomni a folyamatot.

A kommunikációs jogszabályokért felelős szenátusi bizottság kedden jelentést készít.

A Bytedance TikTokja azt mondta, hogy a törvényjavaslat nem elég világos, és „jelentős aggályaik” vannak a kormány terveivel kapcsolatban, amelyek nem biztosítanak kellő részletes konzultációt szakértőkkel, közösségi média platformokkal, mentális egészségügyi szervezetekkel és fiatalokkal.

„Amikor új politikát javasolnak, fontos, hogy a jogszabályt alaposan és átgondolt módon dolgozzák ki, hogy biztosítsák annak célzott szándékainak megvalósítását. Ez nem történt meg ezzel a törvényjavaslattal” – mondta a TikTok.

Elon Musk X-je aggodalmát fejezte ki, hogy a törvény negatívan befolyásolhatja a gyermekek és fiatalok emberi jogait, beleértve a szólásszabadságot és az információhoz való hozzáférés jogát. A milliárdos, aki magát a szólásszabadság védelmezőjének tekinti, múlt héten éles kritikát fogalmazott meg az ausztrál kormány ellen, mondván, hogy a törvényjavaslat egy hátsó ajtóként szolgálhat az internet hozzáférésének ellenőrzésére.

 

 

//

Olvass tovább:

Feláldoznád ezeket, az elérhetőbb telefonokért?

Anker MagGo 10K Slim: Stílusos erő útközben

XBOX: Streameld mostantól a saját játékaidat!