Egyre többért kapunk egyre kevesebbet az Appletől?

apple

Már matricát sem kapunk?

2020-ban az Apple nagy port kavart azzal a bejelentésével, miszerint az új iPhone 12 készülékek dobozaiból eltávolítják a töltőt és a fülhallgatót. A vállalat a lépést környezettudatos indokokkal magyarázta, hivatkozva a csökkentett elektronikai hulladékra és a kisebb szén-dioxid-kibocsátásra.

Az Apple állítása szerint sok felhasználónak már megvannak ezek a kiegészítők, így nincs szükség arra, hogy minden új iPhone-hoz külön biztosítsák őket. Azóta ez a gyakorlat folytatódik, és az iPhone 15-től már matricákat sem mellékelnek a készülékekhez.

Az iPhone 16 megjelenéséről és, hogy melyik iPhone a jó választás itt írtunk!

Az Apple érvelése: környezettudatosság és hulladékcsökkentés

Az Apple érvelése szerint az új iPhone-ok esetében a kiegészítők eltávolítása hozzájárul a fenntarthatóbb jövőhöz. A vállalat hangsúlyozza, hogy az elektronikai hulladék világméretű probléma, és mivel sok iPhone-tulajdonos már rendelkezik töltővel és fülhallgatóval, felesleges lenne ezeket minden dobozba mellékelni.

A dobozok méretének csökkentése révén több készüléket lehet egyszerre szállítani, ami csökkenti a logisztikai lábnyomot és kevesebb szén-dioxid-kibocsátást eredményez.

Ez a döntés komoly piaci és médiavisszhangot váltott ki. Sok felhasználó úgy érezte, hogy bár a környezetvédelmi érvelés elfogadható, valójában más okok is meghúzódhatnak a háttérben.

Kritikák és kettős mérce

Bár az Apple érvei környezettudatosságról szólnak, sokan kritizálják a döntést, mivel a vállalat más termékeinél – például a MacBookok, iPadek vagy Apple Watch-ok esetében – továbbra is mellékelik a töltőt a dobozban.

Ez felveti a kérdést, hogy az iPhone-ok esetében miért lett hirtelen ilyen fontos a hulladékcsökkentés, míg más eszközök esetében nem alkalmazzák ugyanezt a politikát.

Az iPhone-ok dobozaiból eltűnő kiegészítők sokak szerint nem csupán a környezet védelmére tett lépések, hanem költségcsökkentési és bevételnövelési stratégiák is lehetnek.

Míg korábban minden iPhone-vásárló automatikusan megkapta a szükséges kiegészítőket, most már külön kell megvásárolni őket, ha szükségük van rá. Ez további bevételeket generálhat az Apple számára, hiszen a vásárlóknak külön kell megvenniük a töltőt és a fülhallgatót.

A mellékelt táblázat jól mutatja, hogyan lett évről évre egyre kevesebb a doboz tartalma:

iPhone ModellKiegészítők a dobozbanEltávolított kiegészítő(k)Megjegyzés
iPhone (2007)Töltő, USB kábel, fülhallgató, SIM-tű, matricaNincsTeljes felszereltséggel érkezett
iPhone 3G (2008)Töltő, USB kábel, fülhallgató, SIM-tű, matricaNincsUgyanaz a felszereltség
iPhone 4 (2010)Töltő, USB kábel, fülhallgató, SIM-tű, matricaNincsNincs jelentős változás
iPhone 5 (2012)Töltő, USB-kábel, EarPods (3.5 mm jack), SIM-tű, matricaNincsElső Lightning kábel bevezetése
iPhone 7 (2016)Töltő, USB-kábel, EarPods (Lightning), SIM-tű, matrica3.5 mm jack adapterFejhallgató csatlakozót eltávolították
iPhone XS (2018)Töltő, USB-kábel, EarPods (Lightning), SIM-tű, matrica3.5 mm jack adapterJack adapter eltűnik
iPhone 11 Pro (2019)Töltő (18W), USB-C – Lightning kábel, EarPods, SIM-tű, matricaNincsGyors töltő és USB-C bevezetése
iPhone 12 (2020)USB-C – Lightning kábel, SIM-tű, matricaTöltő, fülhallgatóTöltőt és fülhallgatót kivették a dobozból
iPhone 14 (2022)USB-C – Lightning kábel, SIM-tű, matricaNincsCsak a kábel és SIM-tű maradt
iPhone 15 (2023)USB-C – USB-C kábel, SIM-tűMatricaAz utolsó elem, a matrica is eltűnik

A valós hatás: tényleg környezetbarát?

Bár az Apple érdeme, hogy próbál hozzájárulni a környezetvédelemhez, a valós hatás kérdéses. A felhasználók, akiknek nincs megfelelő töltőjük, így kénytelenek külön megvásárolni a hiányzó kiegészítőket, ami újabb csomagolást és szállítást igényel, ami ellentmondhat az eredeti célkitűzésnek.

Az Apple példája más gyártókat is arra ösztönzött, hogy hasonló lépéseket tegyenek. Azóta több okostelefon-gyártó is eltávolította a töltőt a dobozból, szintén környezetvédelmi okokra hivatkozva.

Konklúzió

Az Apple lépése az iPhone-ok dobozában található kiegészítők eltávolítására a környezettudatosság zászlaja alatt vitathatatlanul egy komoly lépés a hulladékcsökkentés felé, de a kritikusok szerint nem teljesen egyértelmű a valódi motiváció.

A vállalat többi terméke esetében ugyanis továbbra is mellékelik ezeket a kiegészítőket, ami arra utal, hogy a környezetvédelem mellett a költségcsökkentés és az extra bevétel növelése is szerepet játszhatott ebben a döntésben.

Az, hogy a felhasználók hogyan fogadják ezt a változást, attól is függ, hogy hogyan érzékelik a kiegészítők eltávolításának valódi okait, és mennyire értenek egyet az Apple érveivel.

Az új iPhone 16 modelleket ide kattintva leshetitek meg!
Az iPhone 16 Pro modelleket pedig erre!