Hogyan növeljük telefonunk üzemidejét

charging

Ebben a cikkben segítünk titeket elnavigálni a készülékek olyan beállításaihoz, amik meg tudják növelni a telefonotok üzemidejét.

INLOCK

Számos tényező járul hozzá a telefonok rossz üzemidejéhez. A vékonyabb kialakítás, a kontrasztosabb kijelzők, a gyorsabb processzorok, a több háttérszoftver és a gyorsabb internetkapcsolat mind megterhelik a telefon akkumulátorait, de a gyártók kompenzálásukhoz erősebb telepeket építenek be. Például a Motorola Moto G Power 5000 mAh-s akkumulátorral rendelkezik, amely akár több mint 18 órán át bírja egy feltöltéssel. A Samsung Galaxy S szériás telefonjai a legnépszerűbb androidos készülékek a prémium kategóriában, modelltől függően átlagosan 12 óra körül teljesítenek. Ennek ellenére vannak módok arra, hogy többet hozzunk ki bármely telefonból.

Ami a szoftvert illeti, az Android trükkös lehet. Minden gyártó az operációs rendszer különböző verzióit használja, így bizonyos beállítások és funkciók mindig másképp fognak kinézni, vagy máshol találhatók. Ezt szem előtt tartva, lent találtok néhány megoldást az Androidos telefonok üzemidejének javítására.

Kapcsold be az energiatakarékos módot

Ha olyan helyzetbe kerülsz, hogy a ki kell tolnod a telefonod üzemidejét, akkor az egyik legpraktikusabb megoldás az energiatakarékos üzemmódba használata. Ekkor a készülék automatikusan lecsökkenti azokat a funkciókat, amelyek rossz hatással vannak az üzemidőre. A készülék teljesítményét is korlátozhatja.

A legtöbb telefon több beállítási lehetőséget kínál. Az Android 10 rendszert futtató Samsung telefonoknál négy különböző lehetőség van a testreszabásra. Az Always On Display kikapcsolása, a teljesítmény korlátozása, a kijelző fényerejének korlátozása valamint az 5G kikapcsolása. Ezen felül még létezik egy opció, amit bekapcsolva aktiválhatjuk a maximális energiatakarékosságot. Ilyenkor a készülék csak a kiválasztott alkalmazások használatát engedélyezi, korlátoz minden háttérbeli tevékenységet és átvált egy sötét témára. Az Android 10 lehetővé teszi az Energiatakarékos mód bekapcsolását közvetlenül a telefon legördülő menüjéből, majd könnyedén megváltoztathatjuk a beállításokat az akkumulátor kímélése érdekében. A Beállításokon belül is megtaláljuk az energiatakarékossági lehetőségeket az eszközkarbantartás résznél.

Ellenőrizd a hálózatot

A hálózati kommunikáció megterhelő az akkumulátornak, ezért lehetőség szerint használj Wi-Fi-t! Ne felejtsd el bekapcsolva tartani a Wi-Fi-t és csatlakozni a számodra elérhető hálózatokhoz. Például otthon vagy (ha lehetséges) nyilvános helyeken is.

A telefon értesítési paneljén kikapcsolhatod a mobil internetes kapcsolatot. Használhatod a Repülőgép módot az összes adathálózati funkció letiltásához és a Wi-Fi bekapcsolásához, bár ekkor nincsenek bejövő hívások és az SMS-eket sem kapod meg.

Próbáld ki a Sötét módot

A sötét mód kellemes a szemnek, de valójában nem tesz semmit az akkumulátorért, kivéve, ha a készülék OLED vagy AMOLED kijelzővel rendelkezik. A legtöbb régebbi telefon LCD-képernyőt használ, de például a Samsung és a OnePlus flagship telefonjai ezt a technológiát használják. Ha OLED vagy AMOLED kijelzővel rendelkező telefonod van, az azt jelenti, hogy a telefon valóban kikapcsolja a feketén megjelenő képpontokat. Így hatékonyabb lesz az energiafelhasználás, amikor ezek a világos fehér panelek már elsötétültek. Az iFixit szerint akár egy órányi megtakarítást is elérhetünk a sötét mód bekapcsolásával.

A sötét módot a legördülő menüben kapcsolhatod be az Android Pie vagy az Android 10 rendszerekben található ikonra kattintva. Itt azonban ne álljon meg, mert rengeteg alkalmazás rendelkezik saját sötét mód beállításokkal.

Kapcsold ki az aktív követést

Az olyan funkciók, mint a Bluetooth, az NFC, a Samsung telefonjának láthatósága és a helymeghatározó szolgáltatások hasznosak, de merítik az akkumulátort. Folyamatosan terhelik ezek a folyamatok a készüléket, miközben a telefon pingel a csatlakozáshoz és a frissítéshez.

Ha Samsung készüléked van, akkor kikapcsolhatod a Bixby hangsegéd funkciót is, ami tovább növeli az eszköz üzemidejét. Érdemes letiltani minden engedélyezett rutint, hogy megakadályozd a folyamatosan generált feladatokat.

A kijelző fényereje

Az okostelefonok kijelzője manapság lenyűgöző, de nem meglepő, hogy a nagy felbontás és fényerő rossz hatással van az üzemidőre. Valószínűleg nincs szükséged arra, hogy a készüléket a legmagasabb értékeken használd. Lépj be a beállításokon belül a Kijelző menüpontba, és csökkentsd a képernyő fényerejét, majd a felbontást is; a szemed és az akkumulátorod megköszöni.

Fontold meg az automatikus fényerő letiltását is, amely a környezethez mérten változtatja a kijelző fényerejét. Ez a beállítás tovább emelheti a kijelző fényerejét a kelleténél. Azt is megváltoztathatod, hogy a képernyő mennyi ideig maradjon aktív. Célszerű néhány alkalmazás értesítéseit is korlátozni, így nem villan fel a képernyő minden adandó alkalommal.

Némítsd le a telefonod

A folyamatosan csipogó és értesítésektől rezgő telefon bosszantó, és ezektől a dolgoktól folyamatosan merül az akkumulátor. Ezért javasoljuk, hogy kapcsold ki. Rezgésnél a telefonodnak egy belső motort kell működtetnie, amely nyilván energiát fogyaszt. Lépj be a Hangok és rezgés beállításokba, és csökkentsd le a rezgés intenzitását! Itt tilthatod le a visszajelzést is, hogy ne rezegjen, amikor gépelsz vagy megérinted a képernyőt.

Figyelj az alkalmazásokra

A fejlesztők sokat dolgoznak annak érdekében, hogy alkalmazásaik a lehető leghatékonyabban működjenek. Emiatt sok app akkor is a háttérben fut, amikor nem használod őket. Ez természetesen folyamatosan koptatja az adatcsomagod és az akkumulátor üzemidejét. A nem használt alkalmazásokat alvó módba helyezheted a telefon eszközkezelési részében.

A Beállításokon belül az Alkalmazások részben kiválaszthatod az egyes alkalmazásokat, majd engedélyezheted vagy letilthatod a háttérben történő tevékenységeket, illetve optimalizálhatod az akkumulátor használatát.

Célszerű rendszeresen ellenőrizni azokat az alkalmazásokat, amelyek leggyorsabban merítik az akkumulátort, és törölhetjük vagy korlátozhatjuk őket. Ezeket az információkat az Akku- és eszközkarbantartó menüpont alatt találod meg.

Háttérkép és widgetek

Ne használj mozgó háttérképeket, mert a megjelenítéséhez energiára van szükség. Célszerű arra is figyelni, hogy kevesebb színnel tarkított háttér legyen, mivel a kijelző több energiát emészt fel, ha sokféle színt kell megjelenítenie. Itt is igaz, ha OLED kijelző van a készülékedben, akkor jobb a fekete szín.

Míg a widgetek csábítóak és kényelmesek, lényegében aktív programok, amit közvetlenül a kezdőképernyőről lehet használni. Így a telefon energiát használ a funkció működésének fenntartása érdekében.

Csak mondj nemet ezeknek a kis srácoknak, ha ki akarod tolni készüléked üzemidejét.