A Huawei fogyasztói üzletágának vezetője, Richard Yu adott egy interjút a CNBC-nek a jelenlegi helyzettel kapcsolatban és a vállalat jövőbeli terveire nézve is megosztott néhány részletet.
Elmondta, hogy csak abban az esetben veti be a Huawei saját operációs rendszereit, ha egyáltalán nem használhatják a Google vagy a Microsoft szoftvereit. A cégnek ugyanis saját okostelefon és notebook operációs rendszere is van, ami ha kell akár már idén is bevethető és nincs kizárva, – ha úgy alakul – akkor Kínában élni is fognak ezzel a lehetőséggel. Az Egyesült Államok által adott 90 napos határidőből azért még elég sok hátra van, így elképzelhető, hogy augusztus közepéig valamilyen egyezmény születik. Aki nem tudná, az USA kormánya egy új rendeletben tiltólistára tette a Huawei-t, a kínai céggel csak a kormány külön engedélyével lehet kereskedni.A Google ugye amerikai cég és az ő rendszerük fut a Huawei telefonokon. Az Android alapjában véve nyílt forráskódú szoftver, amire a rendelet nem vonatkozik. Viszont van pár olyan elengedhetetlen alkalmazás, mint a Google Play, Google Szolgáltatások vagy a Google Drive, ezek azért már fizetős termékek. Ezek nélkül pedig nincs sok értelme a rendszernek. A jelenleg forgalomba lévő Huawei mobilokat nem érinti ez a dolog, de legrosszabb esetben akár az is elképzelhető, hogy nem érkezik szoftverfrissítés rájuk. Most mindenki vár, a Google és a Huawei próbál valami megoldást találni, ezt erősítette meg a mostani nyilatkozatában Richar Yu.
„Ma, a Huawei-nél továbbra is elkötelezettek vagyunk a Microsoft Windows és a Google Android iránt. De ha ezeket nem tudjuk alkalmazni, a Huawei előveszi a B tervét és a saját operációs rendszerünket fogjuk használni” – mondta a vállalat vezérigazgatója, Richard Yu.
A Huawei fejlesztése már 2019 utolsó negyedévében elérhetővé válhat Kínában és ha szükséges akkor 2020 első vagy második felében a nemzetközi piacon is megjelenhet. A Google Play hiánya elég fájó pont lenne a Huawei-nek, ugyan rajta van a készülékeken a Huawei AppGallery alkalmazásbolt, de itt jóval kevesebb applikáció van mint a Google Play-ben. A jövőben akár az Aptoide is lehet a kínai cég partnere, ahol azért már jóval több applikáció érhető el mint a Huawei saját megoldásában.Richard Yu több alkalommal kiemelte, hogy saját rendszerüket csak abban az esetben adják ki ha ez Egyesült Államokkal nem sikerül dűlőre jutni és teljes egészében elzárják őket a Google vagy a Microsoft szoftvereitől.
„Nem akarjuk ezt megtenni, de erre kényszerülünk az Egyesült Államok kormánya miatt. Azt hiszem az ilyen dolgok nem csak számunkra rossz, hanem az amerikai cégeknek is az, hiszen az a támogatás, amelyet jelenleg ők kapnak, a jövőben a saját megoldásainkba kerülnek. Nem akarjuk ezt megtenni, de ha nincs más megoldás, akkor nincs más választásunk” – mondta Richard Yu.
Ez mondjuk még nem megoldás minden problémára, hiszen az ARM is szüneteltetni üzleti tevékenységét a Huawei-el, ami miatt veszélybe kerülhet a Kirin processzorok gyártása. Erre úgy néz ki még nem találtak megoldást, de valószínűleg ez a gondot is leküzdi majd a kínai cég. A kérdés már csak az, hogy ha tényleg be kell vetni az új rendszert akkor a felhasználók mit fognak szólni hozzá, hiszen a Microsoft is megpróbálkozott hasonlóval és tudjuk mi lett a vége.