Google szivárgás, bajban a kereső óriás!
Ha nincs 2 perced akkor röviden (Google szivárgás röviden):
- A Google SEO tömeges kiszivárogtatása új információkat tár fel, amik ellentmondanak a vállalat korábbi nyilatkozatainak.
- A kiszivárogtatás érzékeny Google Search API-dokumentumokat tár fel, ami az egész iparág érdeklődését és vizsgálatát váltja ki.
- A közelmúltban tapasztalt egyéb figyelemre méltó adatszivárgások ellenére a Google-nak számos egyedi kihívással kell szembenéznie, amikor ezekre a dokumentumokra reagál.
Ha van 2 perced akkor hosszabban (Google szivárgás hosszabban):
Adat szivárgások időről időre történnek ez sajnos megtörténhet és minden egyes szivárgás alkalmával egyel okosabban és tanulva a hibáktól megy tovább az adott iparág vagy terület, vannak olyan esetek, amik annyira kicsit hogy szóra sem érdemesek.
Jelen esetben az érintett cég a Google, és ha a Google-nél baj van arra már sokan odafigyelnek. Nem kevesebb, mint 2500 oldalnyi SEO dokumentum szivárgott ki, ami alapjaiban rengetheti és változtathatja meg mindazt, vagy már meg is változtatta mindazt, amit eddig vagy ahogyan a biztonságunkról és az adatkezelésről gondoltunk.
Ami eddig történt
A céget vizsgálják alapértelmezett keresőmotor-ügyletei miatt.
Május elején Rand Fishkinnek, a SparkToro marketingkutatási webhely társalapítójának névtelenül több ezer kiszivárgott Google Search API-dokumentumot küldtek, amelyek érzékeny információkat tárnak fel a vállalat keresési műveleteiről (a The Verge-n keresztül).
Bár a kiszivárogtatott adatok nagy része meglehetősen technikai jellegű, Fishkin és az iPullRank alapítója, Mike King is átnézte a dokumentumokat, és megállapította, hogy mindkettő korábban ismeretlen információkat tartalmaz, amelyek döntő bizonyítékok lehetnek.
A kiszivárogtatás olyan szavakat tartalmaz, amelyek egyenesen ellentmondanak azoknak az állításoknak, amelyeket a Google szóvivői tettek az évek során, beleértve az aldomainek (aloldalak – főoldal alá tartozó) elutasítását a webhelyek rangsorolásánál és így tovább.
Összességében elmondható, hogy az adatok kincses tárháza szivárgott ki, amelynél hónapokba telhet, amíg teljesen a végére érnek, és amikor Mia Sato, a The Verge munkatársa megkereste a Google-t, hogy kommentálja az esetet, egyetlen cég képviselője sem válaszolt. Fishkin és King választ kapott, és meg sem próbálták vitatni a kiszivárogtatás hitelességét.
Korábban az AT&T és a T-mobile is kárt szenvedett hasonló nagy mennyiségű adatlopásban illetve a Twitter (mostmár X) is érintett volt egy 5.4 millió felhasználót érintő szivárgás során.
Mondhatjuk, hogy a korábbi Google Pixel széria szivárgása reklámfogás volt de együtt a két eset nagyon egybevág és fura is.
Zárásképp felmerül a kérdés, hogy az OpenAI vethet véget a Google kereső monopóliumának, meglátjuk.
A Google Pixel 8a ról itt írtunk: itt! (ez is ugyanennek a szivárgásnak az áldozata lenne?)
Még egy kis infó: erre – Telex