Érdekes kijelentést tett a Huawei egyik vezetője

Már több mint fél éve a Google nélkül kell boldogulnia a Huawei-nek, az első hónapokban nem igazán lehetett észre venni az USA szankcióinak hatását, de a Mate 30 mobilok bemutatását követően ez a helyzet változott.


A globális piacon rendesen bekavart az Egyesült Államok a Huawei-nek, Kínában már régóta a Google applikációi nélkül jönnek a cég mobiljai, de a világ többi országában rengetegen használják a keresőóriás alkalmazásait. Gőzerővel kezdték fejleszteni a HMS-t (Huawei Mobile Services), aminek az lett az eredménye, hogy januárban több európai országban is elérhetővé vált -köztük itthon is- a Mate 30 Pro, négy hónappal a hivatalos bemutató után. Úgy tűnik az Egyesült Államok és Kína hamarosan megegyeznek egymással, de ez még nem feltétlen jelenti azt, hogy a Huawei tilalma is megszűnik.

A HarmonyOS mobilos verziója körül egyelőre nagy a csend, és eléggé ellentmondásos információk vannak róla. A legutóbbi nyilatkozat szerint még távol áll a rendszer attól, hogy leváltsa az Androidot. Jobb híján most az Android nyílt forráskódú változata fut az új Huawei készülékeken, de a Google ökoszisztémája nélkül. Az AppGallery-ben szépen gyűlnek a vállalat saját megoldásai, ezen állítólag 4000 fejlesztő dolgozik.

Ha az USA kormánya úgy határoz, hogy a Huawei újra használhatja a Google szolgáltatásait, az még nem garancia semmire, hiszen bármikor megváltoztathatják ezt a döntést. Ezt azért a Huawei-nél is tudják, talán nem is véletlen, hogy a cég osztrák vezetője Fred Wangfei úgy nyilatkozott a Der Standardnak, hogy akkor sem térnének vissza a GMS-hez, ha az Egyesült Államok levenné őket a kereskedelmi tiltólistáról. Ez elég érdekes kijelentés, nagyon úgy hangzik mintha végleg lemondtak volna a GMS-ről.

A Huawei szóvivője ezzel kapcsolatban később már óvatosabban fogalmazott:

„Az elsődleges választásunk a nyílt forráskódú Android, beleértve a GMS-t, ami jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a világ második legnagyobb okostelefon-gyártójává váljunk”.

Most még csak találgatni tudunk, mi lesz majd egy vagy két év múlva a Huawei mobiljain. Szóba jöhet tehát még a GMS is, de maradhatnak a HMS-nél vagy áttérhetnek a HarmonyOS-re is.