Miért nincs értelme a 300 Wattos töltésnek?

A 300 Wattos töltés históriája

 

A valaha készült leggyorsabban töltő telefonok körülbelül tíz perc alatt képesek nulláról teljesen feltöltődni, és valahol a laborban van egy 300 wattos prototípus, amely öt alatt képes erre. Elképesztő? Teljesen! Túlzás? én azt mondanám. Ez az álláspont ellentmondásosnak tűnhet, de úgy gondolom, hogy létezik olyan telefon, amely túl gyorsan töltődik a mai akkumulátortechnikához és felhasználói igényekhez képest.

Mielőtt a vasvillához nyúlnátok, hallgassatok meg: én mindenben az innováció mellett vagyok; a modern telefonok unalmasnak tűnhetnek, talán azok is.

A korlátok feszegetése izgalmassá teszi a technológiát, de mivel a számok kicsúsznak a kezünkből, talán tegyünk egy lépést hátra, és olyan szemszögből nézzük a gyorstöltést, amely figyelembe veszi az árnyoldalakat is.

Töltési idő

Amikor az akkumulátorokról és a gyorstöltésről van szó, a vita jellemzően a wattok körül forog; a teljesítmény mértékegysége azt jelzi, hogy milyen gyorsan pumpálódik az energia az akkumulátorba.

Bár a Samsung és a Google a legjobb Android telefonok egyikét gyártja manapság, ezek a leglassabban tölthetők;

A 45 W a legjobb, amit a Samsung tehet, míg a Google legújabb telefonjai 27 W körül tetőznek.

Az olyan márkák, mint a Motorola és a gyorstöltés úttörő OnePlus, mérföldekkel előrébb járnak.

A 125 W-os Moto Edge 50 Ultra 28 perc alatt teljesen feltöltődik, míg a OnePlus 12, amely történetesen az egyik legjobb androidos telefon az akkumulátor élettartamát tekintve, 37 perc alatt töltődik fel 100 W-os töltőjével.

2023-ban a Realme bejelentette GT3 és GT5 okostelefonjait, amelyek 240 W-os töltőt használnak, hogy körülbelül 10 perc alatt töltsék le az üres állapotot. És ha ez nem elég gyors, a Redmi és az Infinix kísérleti kézibeszélőket mutatott be, amelyek 300, illetve 260 wattot töltenek.

 

csökkentett akksi kapacitás

 

Itt van a kutya elásva. A gond az, hogy időarányosan minél több energiát akarunk az akksiba pumpálni ez annál több hőenergiát termel, ami viszont már rövidtávon is rontja az akksi kapacitását.

Csúnyán mondva, hiába töltjük fel gyorsan a telefont ha utána gyorsabban le is merül. Klasszikus esetben egy telefon töltése néhány órát vesz igénybe, ha repülő és akksi kímélő módban van akkor pedig 1-1,5 órát.

A gyorstöltést támogató akkumulátorok általában kevesebb töltést tárolnak térfogategységenként, mivel vastagabb akkumulátorelemeket használnak az extra teljesítmény fenntartásához.

A gyorsan tölthető telefonok bonyolultabb áramköröket és két soros akkumulátorcellát is használnak a hatékonyság növelése és a hőcsökkentés érdekében. Ezek a tényezők felemésztik a helyet és csökkentik a csomag energiasűrűségét.

Kezd kicsit úgy érződni ez a több száz wattos töltés, mint a megapixelek száma, ami keveredik azzal, hogy sokan még mindig azt hiszik, hogy minél több megapixeles egy telefon kamerája annál jobb képet csinál pedig nem. Ugyanez igaz a töltésre is, nem lesz attól jobb, hogy 9000 Wattos töltőfejet adnak hozzá.

Megakadt volna az innováció?

 

Még egy kis töltési érdekesség, erre!

Régi de aktuális videó a gyorstöltésről: itt!