Csupán trükk az egyre gyorsabb töltés az okostelefon-gyártóknál?

120w

Az utóbbi időben a kínai gyártók egyre magasabb töltési technológiát mutatnak be, de vajon van-e ennek értelme, vagy csupán trükk az egész? Mutatjuk a részleteket.

crypto50

Az okostelefon gyártók egyre jobban próbálnak minden tekintetben az élen járni és több gyártó keres olyan specifikációt, amivel próbál kitűnni a tömegből. A kínai gyártóknak az utóbbi időben a gyors töltés az egyik legfontosabb, amit jól mutatnak a töltési sebességek. Néhány tesztelő utána járt, hogy csupán trükk-e az extra gyors töltés, vagy tényleg valós-e.

Töltési tesztek

Több gyártó próbálja minél jobban eladni az okostelefonjait, nagy számokkal. Így tesz a Xiaomi is, aminek termékeit egy neves oldal tesztelte le, ahol érdekes dolgok derültek ki.

Az egyik ilyen az, hogy a Xiaomi Mi 10 Ultra esetében, ami az eddigi leggyorsabb töltést mondhatja magáénak, kiderült, hogy valójában a mért adatok szerint, sohasem éri el a maximális sebességet, csupán 80W-ot. Kérdéses, hogy miért nem ezt írja rá a gyártó a készülékre, ha csak ennyire képes. De van olyan készülék is, köztük a Oneplus 9 Pro, ami eléri az ígért 65W-os sebességet, de csupán 5 percig a töltési időből.

toöltés

A Xiaomi 11T Pro készüléknél hasonló a helyzet, hiszen a 120W helyett, maximum 97W-ot ér el a készülék. A Google sem mond teljesen igazat, hiszen a Google Pixel 6 esetében az ígért 30W helyett, 21W-23W-ot kapunk.

100%, vagy mégsem?

Van olyan eset is, amikor a telefon ugyan 100%-ot ír ki, de még sincsen még teljesen feltöltve. A tesztelők több készüléknél is észrevették ezt a jelenséget. A Oneplus 9 Pro 29 perc után kiírja, hogy 100%-on van a telefon, viszont a teszt azt mutatta ki, hogy további 20 percig még töltés alatt volt a termék. Ugyan ez a helyzet a Xiaomi Mi 11 Ultra esetében is, hiszen ott 36 perc a teljes feltöltés, de további 12 perc kell még a valós feltöltésig.

Töltési kapacitás

Az akkumulátorok életciklusát manapság 800 töltéssel mérik, amiben az egyik legrosszabb romlással rendelkező készülék a Samsung Galaxy Note 8 volt, ahol 2 év alatt, csupán 5%-ot romlott az akksija. Nem úgy, az új 120W-os töltéseknél, ahol a gyártók 2 év után 20%-os romlást ígérnek, ami durván fél napos üzemidő veszteség is lehet. A legrosszabb ebben a sorban az Apple, hiszen ők 500 töltés után (1,5 év kb) 20%-ot is veszíthet az akkumulátor kapacitásából.


Forrás